Elementor #2025

שלוש סיבות, למה התוכנית למחיקת רישום פלילי של יוצאי אתיופיה נחל כישלון חרוץ

התוכנית למחיקת רישום פלילי של יוצאי אתיופיה בישראל הניבה בינתיים יבול דל, כך עולה לפחות מפרסום של מקור ראשון. מאז הכרזת התוכנית בסתיו אשתקד הגישו יוצאי אתיופיה בישראל רק 27 בקשות למחיקת רישום פלילי.

גורמים במשרד המשפטים מנסים להבין, מדוע, אם כן, תוכנתם הגרנדיוזית נחלה כישלון קשה. לכאורה, התכנית נבעה מרצון של בית הנשיא ומשרד המשפטים לעשות קצת צדק עבור אותם צעירים, שהמשטרה טרחה לפתוח להם תיקים פלילים מינוריים  באקט של התגרות ורצון נבזי להראות למי יש יותר כוח.

הסיבה, שבגינה הניבה התוכנית יבול דל, עד דל מאוד נעוצה בעיקר בחוסר ההבנה משווע של  משרד המשפטים בבעיות אקוטיות של צעירי הקהילה האתיופית.

למעשה, משרד המשפטים רצה לתת סוכריה דלת קלוריה לכאבם הפנימי העמוק של צעירי יוצאי אתיופיה, שהפכו  מזה כשני עשורים  לשק החבטות של המשטרה. תכנית מחיקת תיקים פלילים דומה, לפעמים  להענקת אקמול לחולה לוקמיה.

היוזמה, שנולדה, כזכור  כתוצאה מדו”ח  פלמור- למיגור הגזענות , הייתה אמורה להטיב עם אותם  צעירים, שיצאו במחאה שגעשה מדם ליבם עוד בשלהי  2015  ולעמעם, לו במעט את הכעס העצום שהצטבר אצלם כלפי המשטרה ולא פחות כלפי משרד המשפטים עצמו. .

הבעיה הגדולה בסוכריה של   משרד המשפטים נעוצה, בחוסר אימון מופגן ומצולק של אותם צעירים שחוו וראו כבר הכל. כן, הם ראו,  איך תחנות הצדק בישראל מפלים אותם לרע , בעיקר בבואם לבקש צדק מינימלי מזרועותיה החובטות של המשטרה. איך השופטים עשו יד אחת  עם המשטרה האלימה ונתנו ביד חופשית למעצרי שווא ואף העמדת לדין שלא לצורך. לפתע אותה מערכת שטרחה לדפוק אותם עד עוגן בשיתוף פעולה עם המשטרה מבקשת לחנון אותם  על מעשיה של  עצמה.

 

 

 קבלת חנינה על ידי גוף שהיה מעורב עד עומק  נשמתו  ונושא באחריות בהעצמת אירועים  גזעניים ואפליות מובנות  כלפי ישראלים  יוצאי אתיופיה לא יכול לומר, שידיו לא שפכו את דמם של  אותם צעירים במשך שני  עשורים.  שופטיו של אותו משרד נתנו יד קלה למשטרה  לחבוט, לכתוש, לעצור אדם לא עוול בכפו ורק בשל צבע עורו , לכלוא לשווא  ובחלקם  אף לירות בהם  גם בגבם. הענקת חנינה בידי המקרבן כלפי קורבנותיו בעת הזו  מצריך, מצד הקורבן  זמן, לפחות עד  שפצעיו יגלידו .

 

במשרד לתוכנית למחיקת רישום פלילי,  יושבת מחלקה שבמשך שנים העלימה עין ביודעין והעניקה גושפנקה לזרוע החזקה של השוטרים כלפי יוצאי אתיופיה. למחלקה הזו קוראים “מח”ש”. האם משרד המשפטים מצפה, שצעירי הקהילה ינהרו לבקש חנינה באותו משרד שאחת מזרועותיו מכשירה מעשה אלימות באמצעות סגירת תיקים של שוטרים אלימים ומסרב להגיש כתב אישום כלפי שוטרים יורים בראשם של צעירים, זאת בטענות שווא.

 

 בהענקת חנינה מסתתר עוד סוד כמוס, שטרם סיפרו לכם אודותיו. “תיקים סגורים”. מה קורה לצעיר,  שנפתח לו תיק פלילי כי הוא לא דיבר בכבוד כלפי שוטר שכונתי וזה אחרון לקח אותו לתחנת המשטרה ובדרך דפק לו לא רק את  עתידו גם נתן כאפות כיד המלך, כי הוא יכול.

במקרה הזה, משרד המשפטים  שולח אותם להתחנן במשטרה. חלק ממחיקת תיקים פלילים הינו יחצ”ני  משום שמדובר בתיקים פלילים מינוריים, שממילא לא היו מהווים בעיות מהותיות  לעתידם של אלה שיש להם תיקים מסוג אלה.

 

המשטרה מחזיקה בידה את אותם תיקים פלילים סגורים אשר נפתחו, כאמור, מאותן  סיבות שתיקים פתוחים נפתחו.

לגבי התיקים הפלילים, תתארו לרגע  בנפשכם,  בבואכם לבקש עבודה מתאימה או לשרת שירות משמעותי בצה”ל  או לעבוד בתפקידים ממלכתיים  רגישים , הנכם מתבקשים להביא אישור משטרה, שעברכם נקי מכל רבב ואז התיק הסגור צץ משום מקום ומהווה עבורכם מחסום  אמתי  אל המטרה שהצבתם לעצמכם.

המשטרה מתעקשת להשאיר את התיקים האלה אך ורק לשיקול דעתה. במילים אחרות, התיקים  הסגורים, לכאורה הם סוג של  קלף מיקוח בין המשטרה לצעירי הקהילה ואין לנשיא המדינה או למשרד המשפטים סמכות חוקית להורות למשטרה לסגור תיקים סגורים מכבר. במילים אחרות, במשרד המשפטים מטפלים בתיקים די מינוריים  ומסרבים לטפל בתיקים, שמוגדרים על ידם , תיקים  שאבד עליהם הכלח, לפחות מבחינתם וליאו דווקא  מבחינת אותם צעירים שנושאים את העול הזה לעד.  

אם משרד המשפטים מתכוון באמת לטפל בריבוי תיקים פלילים, אשר נפתחו, כאמור בשל צבע עורו של הקורבן, עליהם  לכופף את המשטרה ולדרוש להכיל את  מסע החנינות גם  על אותם  תיקים  פלילים סגורים מכבר.  

נקודה אחרונה, אני חושב, שתהליך החנינה מצריך זמן החלמה מצד שני הצדדים. משרד המשפטים חייב להראות כנות בכוונותיו לאותם מצולקים. זה אומר, המשרד הפיק באמת ובתמים את חלקו בעוולות מתמשכות כלפי ישראלים יוצאי אתיופיה.

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *